RE/MAX Top Reality

Pronájem bytu s domácími mazlíčky

Při hledání nového bydlení jsou ve velké nevýhodě majitelé domácích mazlíčků. Když totiž vlastník nemovitosti zjistí, že zájemce o byt má kočku nebo psa, dá většinou přednost nájemníkovi, který nic nechová. Má na to právo? Jak takovou situaci řešit? Jak sehnat byt se psem? Jak na pronájem bytu se psem?

Občanský zákoník je na straně chovatelů

I když je v občanském zákoníku jasně uvedeno, že pronajímatel nesmí nájemci bránit ve vlastnictví psa či jakéhokoliv jiného zvířete v daném bytě, realita je často jiná. Někteří pronajímatelé uvádějí rovnou do inzerátu na bydlení, že psa ani jiné domácí zvíře nepovolují.

Proč lidé nechtějí pronajímat byt nájemníkovi se psem, kočkou či jiným domácím mazlíčkem? Čeho se obávají?

  • poničení bytu a jeho vybavení,
  • nevyvětratelného zápachu i po odstěhování,
  • narušení sousedských vztahů.

Buďte upřímní

Nic nezatajujte a o existenci zvířete informujte makléře nebo majitele bytu při prvním dotazu na byt, nejpozději v den prohlídky.  Pokud získáte byt jen proto, že jste vlastnictví zvířete nepřiznali, nemáte vyhráno. Jakmile se to majitel dozví, může vám nájemní smlouvu bez udání důvodu vypovědět a vás bude čekat hledání nového bydlení.

Vybírejte si starší byty

Na nový byt je majitel háklivější a bude mít větší obavy o škody. Se psem se nehrňte do bytu s novými parketami nebo dřevěnou podlahou. V poškrábání podlahy byste totiž psovi nedokázali zabránit, byť byste ho hlídali sebevíc. Větší šanci na získání bydlení budete mít v nevybavených nebo částečně vybavených bytech, ve kterých nehrozí poničení drahého vybavení nebo nábytku.

Jak a čím přesvědčit majitele, aby vám byt pronajal i se psem?

  1. Popište svého mazlíčka.

Je lepší, když bude mít pronajímatel konkrétní představu o zvířeti, než když si bude představovat, že se k němu nastěhujete s obrovskou dogou. Prozraďte plemeno, velikost i věk. Také je dobré na rovinu říct, zvláště v případě psa, jak je na život v bytě navyklý a jak zvládá být doma sám. Představení pejska vám může pomoci v případě, kdy má majitel obavy z velkých psů a vy přitom máte malého jorkšíra, který se vejde do kabelky.

  1. Doložte referenci od předchozího pronajímatele

Poproste bývalého pronajímatele, ať vám písemně potvrdí, že jste předali byt v dobrém stavu a nebyly s vašim psem žádné problémy. Důvěryhodnost reference zvýšíte přiložením nájemní smlouvy.

  1. Domluvte se na pravidelných reportech

Dovolte majiteli, aby se přesvědčil, že je jeho nemovitost v pořádku. Domluvte se s ním, že mu budete pravidelně posílat fotky z bytu nebo že ho jednou za čas pozvete na návštěvu.

  1. Zvyšte dobrovolně kauci

Pokud máte zájem o bydlení se psem, ať vás nenapadne s majiteli smlouvat o snížení kauce. Ta totiž slouží jako pojistka na platby případných škod. Udělejte pravý opak a požádejte o její zvýšení. Dáte tím majiteli najevo, že jste připraveni beze zbytku případné poškození uhradit.

Autor: Mgr. Jaroslav Konečný